ZTS: Krosno

 

Krosno1

Do dzisiaj drogie tkaniny są wytwarzane ręcznie przez wprawnych rzemieślników. Choć zostali oni zastąpieni w znakomitej większości przez maszyny, ręczne tworzenie przeplatanek na krośnie jest świetną zabawą dla dziecka. Ćwiczy młode dłonie i rozwija kreatywność.

Co będzie nam potrzebne?

 • Deski: 2x 100cm x 5cm x 2cm, 46cm x 5cm x 2cm, 3x 50cm x 5cm x 2cm*
 • 4x konfirmant 50mm x 7mm
 • 4x konfirmant 70mm x 7mm
 • Co najmniej 15m nylonowego sznurka
 • kilka metrowych odcinków kolorowych wstążek
 • Wiertarka
 • Wyrzynarka
 • Wiertła do drewna 6mm i 3mm
 • Śrubokręt/klucz imbusowy
 • Cienki drucik do przepychania sznurka**
 • Papier ścierny/multinarzędzie
 • Imadło***
 • Linijka i ołówek

* My robiąc zakupy w markecie kupiliśmy 2 deski 100cm i jedną 200cm by oszczędzić sobie trochę cięcia. 🙂
** Ja użyłem wiertła 1.5mm. 🙂
*** Nie jest niezbędne ale lepiej wychodzi z nim wiercenie prostopadłe, niż gdyby trzymać elementy kolanami. :)

Wykonanie

W pierwszej kolejności docinamy deseczki do długości podanych w spisie materiałów.

Zaczniemy od montażu głównej części ramy. Nawiercamy na jednym końcu metrowych desek po dwa otwory 6mm, 1cm od krótszego boku, 1.5cm od dłuższych boków. Teraz mocujemy deskę 46cm w imadle, przykładamy z jednej strony świeżo utworzone otwory i przewiercamy się dalej. Przykręcamy (konfirmantami 50mm), odwracamy konstrukcję i powtarzamy czynność z drugiej strony. Zmontowaliśmy górną część ramy. W razie wątpliwości jak połączyć deski, polecam spojrzeć na zdjęcie nieco poniżej.

Teraz trochę trudniejsza część, czyli podstawa. Zaczynamy od „nóg”. Dwie deski 50cm nawiercamy idealnie pośrodku (czyli po 1cm od środka, 2.5cm od dłuższego brzegu) wiertłem 6mm. W dalszej kolejności wiercimy tym samym wiertłem otwory w kolejnej desce 50cm (będzie to dolna krawędź ramy). Jeżeli ufamy swojemu oku i ręce, możemy do razu wywiercić cztery otwory w taki sam sposób jak w poprzednim akapicie (1cm od krótkiego brzegu, 1.5cm od dłuższych). Ja wolałem zrobić najpierw po jednym przy każdym z boków, przykręcić nogi i przewiercić się przez istniejące dziury w nich, by mieć pewność że wszystko będzie do siebie pasowało.

 

Krosno2

 

Aby zmontować wszystko razem, bierzemy samą dolną część ramy (bez nóg), przykładamy do reszty, wiercimy na głębokość 5cm. Teraz możemy dołożyć do tego nogi i skręcić wszystko długimi konfirmantami 70mm (tj. każdy z nich przechodzi przez 3 elementy: noga, dolny bok, długi bok).

 

Krosno3

 

Teraz czas na ćwiczenie w seryjnym wierceniu. 🙂 Nanosimy na górną i dolną deskę znaczniki na otwory dla sznurka. Powinny się zaczynać one po 4cm od długich boków i odstępy między nimi powinny wynosić 2cm. Wiercimy i wygładzamy brzegi otworów papierem ściernym lub multitoolem (by drzazgi nie szarpały sznurka).

 

Krosno4

 

Na deser zostaje nam przewleczenie sznurka. Robimy to naprzemiennie, za pomocą jednego kawałka. Można pociąć go na jednometrowe odcinki ale moim zdaniem trudniej wtedy osiągnąć dobre naprężenie. Na końcach zawiązujemy supły albo zawiązujemy je na ramie.

Gotowe! Czas na kolorową, wciągającą zabawę! 🙂 – Tata

 

Krosno5

 

Krosno6

 

Krosno7

 

Krosno8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *