Dziecięce eksperymenty – Znikający kolor

 

dzieciece-eksperymenty-znikajacy-kolor-1

Szał eksperymentowania doszedł u nas do tego stopnia, że na kolby, barwniki, strzykawki i inne cuda mamy osobną półkę.. w szafie. DUŻĄ PÓŁKĘ. 😀 Psota dzisiaj od rana chciała zrobić jakiś eksperyment, więc znowu bawiłyśmy się kolorami!

UWAGA! Tego eksperymentu absolutnie nie mogą wykonywać dzieci samodzielnie, rodzic/opiekun musi brać czynny udział w zabawie (napełnianie strzykawki).
Prosimy też by szklanka z wybielaczem nie stała obok dziecka tylko od strony rodzica/opiekuna by dziecko miało z tym jak najmniejszą styczność.

Co będzie nam potrzebne?
  • 2 szklanki najtańszego wybielacza
  • strzykawka
  • ręcznik papierowy
  • kilka szklanek (może być jedna)
  • barwniki spożywcze
  • woda
Jak wykonać doświadczenie?

Do pustych szklanek nasypałam odrobinę barwnika i uzupełniłam wodą do mniej więcej 3/5 wysokości. Do jednej szklanki nalałam wybielacza i wyjaśniłam Aurelce na czym polega doświadczenie.
JA napełniałam strzykawkę wybielaczem i dokładnie wycierałam. Psotka wstrzykiwała do zabarwionej wody, wąchała ją i wspólnie obserwowałyśmy jak kolor znika. Jasne kolory odbarwiały się szybciej, ciemne wolniej. Jednak wszystkie w pewnym momencie stawały się zupełnie przezroczyste. 😉 – Mama

Jak wybielacz „usuwa” kolory?

W wybielaczach chlorowych to nie chlor sam w sobie niszczy barwnik. Pierwiastek ten rozpuszczony w wodzie tworzy dwa związki: kwas solny i kwas podchlorynowy.

H2O + Cl2 => HCl + HClO

Ta druga substancja rozpada się dalej na kwas solny i atomowy tlen, który natychmiast utlenia cząsteczki barwnika, zmieniając jego właściwości (w tym barwę). – Tata

dzieciece-eksperymenty-znikajacy-kolor-2

 

dzieciece-eksperymenty-znikajacy-kolor-3

 

dzieciece-eksperymenty-znikajacy-kolor-4

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *