W co się bawić podczas deszczu? – Puzzle

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-1

We wszystkich sklepach z zabawkami są puzzle. Bawią dzieci (i dorosłych) odkąd tylko zostały wymyślone w 1763 przez londyńskiego grawera i fotografa – Johna Spilsury’ego. Można kupić takie dla maluszków składające się z dwóch lub czterech elementów. Maleńkie – wygodne do wrzucenia do torebki i układania w poczekalni u lekarza choćby na krześle. Ogromne, składające się z 2000 elementów, które warto po kilkukrotnym ułożeniu zamknąć w antyramie i powiesić na ścianie. Można robić puzzle ze zdjęcia (fajna pamiątka, koniecznie musimy sobie taką zrobić) czy też przestrzenne, które są układanką 3D.

Psotka bardzo lubi układać puzzle, więc nasza kolekcja wciąż się powiększa. Kupujemy jej takie do 50 elementów, chociaż najchętniej układa 24 elementowe puzzle maxi.
Puzzle uczą cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu, koncentracji, pobudzają kreatywność, rozwijają umiejętność analizy i syntezy wzrokowej. Puzzle, podobnie jak książki to zawsze dobry prezent – wystarczy wiedzieć np. jaką bajkę lubi obdarowywany.

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-2

 

PUZZLE MAXI

To są puzzle podłogowe (raczej do układania na panelach lub wykładzinie, niż na miękkim dywanie), charakteryzują się tym, że są bardzo duże, łatwo się je łączy, zrobione są z grubej tektury, kosztują do 15 zł (oczywiście w sieci, w stacjonarnych sklepach są zazwyczaj przynajmniej dychę droższe). Można je zacząć układać z dwulatkami, opowiadać co widzi się na obrazku, o kolorach, dzięki temu dziecko pozna wiele nowych słów.

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-3

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-4

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-5

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-6

 

PUZZLE W TRZECH/CZTERECH ROZMIARACH

Kupując takie puzzle zaopatrzecie się w woreczki strunowe. Nie mam pojęcia dlaczego producenci nie sortują ich według obrazków i układanie trzeba rozpocząć od sortowania. Plusem jest to, że zazwyczaj na odwrocie są gwiazdki/kropki więc rozdzielanie idzie szybko.

Aurelka zaczęła takie małe puzzle układać jak miała dwa i pół roku. Najpierw z nami na kolanach, później już sama. Kosztują około 25 zł.

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-7

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-8

 

PUZZLE W KSIĄŻECZKACH

Te puzzle mają jedną, poważną wadę (a znaleźć wadę w puzzlach to sztuka! ;)) – jeszcze nigdy nie spotkałam takich, które są dobrze docięte i łatwo się je wkłada. Są bardzo proste, dwulatek poradzi sobie z nimi doskonale, zazwyczaj są z 9 lub 12 elementów. Najlepiej układać je na stole i w międzyczasie czytać bajeczkę. Kosztują około 10 zł.

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-12

 

PUZZLE MAGNETYCZNE

To nasze ulubione puzzle do auta. Są w wygodnym pudełeczku, które jednocześnie jest planszą do układania, mają przykładowe obrazki samochodów jakie można ułożyć, ale oczywiście można też stworzyć zupełnie nowe modele. Najdroższa z pozycji, kosztują około 75 zł.

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-10

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-9

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-11

 

PUZZLE DREWNIANE

Darzę je szczególnym sentymentem, ponieważ były pierwszymi puzzlami Aurelki. Układala je wielokrotnie, na pamięć wrecz, a już za trzy – cztery miesiące będzie je układała razem z Alicją. 😉 Takie puzzle możecie kupić dziecku które stabilnie siedzi. Elementy są na tyle duże, że nie da się ich połknąć. 😉 Kosztują około 35 zł. 

 

W-co-sie-bawic-podczas-deszczu-Puzzle-13

 

Lubicie układać puzzle? To wspaniały pomysł na wspólną zabawę, jeśli boicie się małych elementów – wybierzcie puzzle maxi, a z czasem kupujcie obrazki z większą ilością elementów do ułożenia. 😉 – Mama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *