Jesienne liczydło z kasztanów

 

JesienneLiczydloZKasztanow1

Podczytuję sobie o różnych metodach uczenia dzieci samogłosek, liter, liczb, dodawania i odejmowania od trzeciego miesiąca życia, szczerze mówiąc sama sobie nie wyobrażam sobie z takim malcem wprowadzania metod nauczania, tak już teraz, kiedy Psota ma prawie dwa latka, pomyśleliśmy, że czas poza nazywaniem wszystkiego, wprowadzić też liczenie. 😉

Otulone ciepłymi swetrami (sprawdziłyśmy przed wyjściem, że termometr za oknem wskazuje tylko dziesięć stopni, pokazałam Misi ile to paluszków na przykładzie moich i jej rąk ;)) wybrałyśmy się na spacer i nazbierałyśmy kasztanów.

Z niecierpliwością czekałyśmy na powrót Taty i.. 😉 – Mama

Co będzie nam potrzebne?

  • 10 wspólnie nazbieranych kasztanów
  • metr brązowego rzemyka
  • 1 deseczka 40cm x 7cm x 2cm*
  • 2 listewki 10cm x 3cm x 2cm*
  • 2 wkręty do drewna 4x40mm
  • wiertarka
  • miniszlifierka**
  • wiertła do drewna 3mm i 4mm
  • wyrzynarka***
  • średnioziarnisty papier ścierny

* Akurat wykorzystaliśmy resztki z poprzednich konstrukcji ale bezproblemowo można dociąć deskę i listwy kupione w markecie budowlanym.
** Nie jest niezbędna, gdyż wiertarka też sobie poradzi z kasztanami, ale za to jaka radość z wykorzystania nowej zabawki! 🙂
*** Albo piła do drewna. Cokolwiek, co pozwoli dociąć drewniane elementy.

Wykonanie:

Zaczynamy od nawiercenia kasztanów. W naszym wypadku otwory 3mm były idealne dla rzemyka, który kupiliśmy. W Waszym wypadku może być potrzebne szersze wiertło. W każdym razie – polecam zaczynać wiercenie od twardej, jasnej części. Przygotujmy się na to, że jest to raczej brudna praca (kasztany mają półpłynny miąższ).

JesienneLiczydloZKasztanow2

Gdy już przygotujemy kasztany, czas na zrobienie „rusztowania”. Zaczynamy od docięcia drewnianych części do wymiarów podanych na liście wyżej. Gdy już to zrobimy, w większej desce działamy wiertłem 4mm przy krótszych ściankach, 1cm od brzegu. Teraz w obu mniejszych listewkach wiercimy otwory (również po 4mm) w najmniejszej ściance (idealnie pośrodku) oraz na ściance 10cm x 3cm (2cm od krótszego brzegu). Papierem ściernym wyrównujemy wszystkie płaszczyzny poddane obróbce.

JesienneLiczydloZKasztanow3

 

 

JesienneLiczydloZKasztanow4

Za pomocą wkrętów do drewna mocujemy listewki do podstawy. Czas na nawleczenie kasztanów na rzemyk. Możecie poprosić waszą Pociechę (albo drugą połówkę, jeżeli maleństwo jest jeszcze na to zbyt małe) o zrobienie tego w międzyczasie, gdy wykonujecie pozostałe czynności.

JesienneLiczydloZKasztanow5

Gdy wszystkie 10 kasztanów jest już nawleczonych, wsuwamy końcówki rzemyka do otworów, robimy supełki i odcinamy nadmiar.

Liczydło gotowe! Czas na naukę liczenia! 🙂 – Tata

Dla Naszej malutkiej Aurelki jesienne liczydło jest zabawką, dla rodziców wielkim krokiem do wprowadzania dziecka w świat liczb.
Kiedy można zacząć?
Moim zdaniem nie ma wyznaczonej granicy, lecz powinno się pamiętać o tym, że nauka liczenia nie będzie miała większego sensu, jeśli mowa nie będzie opanowana. Liczenie to również nazywanie.
Warto jednak w mały sposób wykorzystać chęć poznawania nowych rzeczy.
Matematyka nawet ta podstawowa jest bardzo trudna do opanowania i trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko nie opanuje jej w kilka tygodni, miesięcy, ale dopiero po wielu, wielu latach.
Stawiajmy, więc dzieciom poprzeczkę w taki sposób by mogło ją przeskoczyć bez problemu. Zbyt duże ambicje mogą zgasić w dziecku zapał. – Ciocia Ania

 

JesienneLiczydloZKasztanow6

 

 

JesienneLiczydloZKasztanow7

 

 

JesienneLiczydloZKasztanow8

 

 

JesienneLiczydloZKasztanow9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *