ZTS: Ławeczka gimnastyczna

 

LaweczkaGimnastyczna1

Aurelia od jakiegoś czasu uwielbia chodzić po wszelkich murkach, parapetach i platformach. Pamiętam spacer gdy jeden z nich tak jej się spodobał że przez dobry kwadrans chodziliśmy w obie strony i ćwiczyliśmy równowagę. Te upodobanie Psoty podsunęło nam pomysł na zbudowanie w domu ławeczki gimnastycznej, zapewniającej przy okazji masaż stópek.

Cała operacja pochłonęła jeden poranek i niewiele złotówek (ok. 50zł, zakładając że mamy komplet narzędzi i musimy tylko dokupić materiały). Wszystkie niezbędne rzeczy zakupiliśmy w popularnym markecie budowlanym i choć wszystkie instrukcje opierają się na elementach w konkretnych wymiarach, przy odrobinie intuicji i doświadczenia można eksperymentować z innymi.

Narzędzia:

 • młotek
 • wiertarka
 • wyrzynarka*
 • wkrętarka**
 • zestaw kluczy/bitów imbusowych
 • wiertło do drewna 4mm
 • długa linijka/miarka
 • ołówek/marker
 • podpórki (ja wykorzystuję trzy bloczki z gazobetonu, które nam zostały po remoncie łazienki)
 • drobny papier ścierny

* można ją zastąpić piłką do drewna ale wyrzynarka jest zwyczajnie wygodniejsza i szybsza
** dobra wiertarka z płynną regulacją obrotów bez problemu ją zastępuje (tak, jak w moim wypadku)

Materiały:

 • heblowana deska drewniana 200cm x 14,5cm x 2,5cm
 • drążek drewniany okrągły 250cm, średnica 2cm
 • 6 konfirmantów (specjalne śruby do drewna) 5mm x 70mm
 • 14 gwoździ 1,6mm x 30mm

Zanim zaczniemy, mała uwaga: każdą powierzchnię drewna po piłowaniu/odcinaniu oczyszczamy papierem ściernym z zadziorów i niewielkich nierówności, ZANIM weźmiemy się za montaż danego elementu.

LaweczkaGimnastyczna2

W pierwszej kolejności musimy podzielić deskę na główny blat oraz trzy nogi. W tym celu odmierzamy trzy kawałki deski po 15cm i odcinamy je.

Porada 1: najlepiej trzeci kawałek odciąć od przeciwległego końca by zmniejszyć propagację niedokładności cięcia.

Porada 2: Stara sztuczka pomagająca w narysowaniu linii idealnie równoległej do brzegu deski to naniesienie dwóch punktów w równej odległości od brzegu (tutaj 15cm), a następnie przeciągnięcie przez nie linii prostej.

LaweczkaGimnastyczna3

 

LaweczkaGimnastyczna4

 

LaweczkaGimnastyczna5

Teraz kolej na wykonanie otworów w blacie, przez które będą przechodziły konfirmanty trzymające nogi. Pary otworów wykonujemy pośrodku oraz 10cm od brzegów deski. Odległość między otworami to 7,5cm.

LaweczkaGimnastyczna6

 

LaweczkaGimnastyczna7

Gdy wszystkie sześć otworów jest gotowe, możemy kolejno podkładać nogi pod blat i wiercić w nich, przekładając wiertło przez już istniejące dziury. Niestety w moim wypadku wiertło było za krótkie by umożliwić wkręcenie całej śruby, więc byłem zmuszony najpierw zaznaczyć miejsce wiercenia (wkładając wiertło i robiąc nim niewielki ślad na ściance), a następnie osobno wywiercać otwory w nogach.
Ten etap wiercenia prawdopodobnie jest najtrudniejszy i wymaga największej siły. Drewno może się aż zwęglić od tarcia, dlatego nie powinien nas przestraszyć dymek unoszący się z wiertła. Po prostu przerywamy pracę i po chwili ją wznawiamy.
Przy odrobinie szczęścia natrafimy na kawałek drewna z żywicą. Gorąca żywica ma nieziemski zapach, zdecydowanie musicie pozwolić ją powąchać swoim małym pomocnikom. 🙂

LaweczkaGimnastyczna8

 

LaweczkaGimnastyczna9

Małe deseczki są już nawiercone, czas na montaż. Wkręcanie konfirmantów zwykłym kluczykiem lub śrubokrętem to niewdzięczna czynność, dlatego szczerze polecam zrobić to wiertarką/wkrętarką.

W tym momencie nasza ławeczka jest prawie gotowa. Zapewne, tak jak w naszym wypadku, wasza Pociecha już teraz przetestuje nową zabawkę. Teraz jednak zajmiemy się ostatnim elementem, czyli kawałkami drążka, które będą małym utrudnieniem oraz masażem stópek.

Odmierzamy i odcinamy siedem 14 cm kawałków drążka. Można ich przybić więcej ale naszym zdaniem 7 to liczba optymalna. Reszta drążka przyda się na pewno w przyszłości. 🙂

Przybijamy gwoźdźmi odcięte kawałki. Najpierw po jednym na linii konfirmantów (aby je zamaskować ze względów estetycznych), a następie po 2 między nimi w równych odległościach (u nas to było ok. 13cm). Trzeba uważać by nie wbijać gwoździ idealnie na linii słojów, gdyż zwiększa to ryzyko pęknięcia.

LaweczkaGimnastyczna10

Gotowe! Teraz możecie wszyscy wspólnie ćwiczyć równowagę (konstrukcja z grubej deski i z trzema nogami utrzyma nawet osobę dorosłą) i realizować każdy szalony pomysł na zabawę z ławeczką. 🙂 – Tata

LaweczkaGimnastyczna11

To był niesamowity widok – Tata pracujący z Psotą, cierpliwie tłumaczący każdy krok i pozwalający na zabawę JEGO zabawkami. 😉 Nie wyobrażam sobie mieć małża, który by nie potrafił utrzymać wiertarki i wkręcić śruby, prawdziwą przyjemnością jest obserwować go w tak męskim zajęciu. Aurelka jest zachwycona ławeczką stworzoną przez Tatę i trzymając go mocno za rękę chodzi wte i wewte. 😉 – Mama

Pomaaaalutku, baaardzo powoli. Małymi kroczkami. Nożka za nóżką podchodzimy do końca i obrót.
Ćwiczenia równoważne na ławeczce są bardzo popularne na lekcjach wf-u w szkołach podstawowych. Czy to oznacza,że są stworzone tylko dla dzieci 6+ ? Ależ skąd! Kochani rodzice, kształtowanie równowagi oraz koordynacji ruchowej można rozpocząć już z maluszkami, które opanowały chodzenie. Oczywiście rodzaj ćwiczeń wykonywanych na ławeczce przez naszego maluszka trzeba dopasować do jego umiejętności, wieku i możliwości. 2 latek nie będzie wykonywał akrobacji z wysoko podniesionymi nóżkami, ale za to świetnie poradzi sobie z chodzeniem małymi kroczkami. Na początku takich ćwiczeń warto podać pomocną dłoń, wesprzeć dziecko, sprawić by poczuło się pewnie i przełamało wewnętrzny strach przed np. upadkiem. Ćwiczenia na ławeczce to również wspaniała okazja do nauki prawidłowej postawy, wzmacniania mięśnie brzucha, grzbietu, a przede wszystkim rąk i nóg. Dzięki takim ćwiczeniom z pewnością będzie można powiedzieć o naszym dziecku, że jest zwinne, a i nabierze pewności siebie. 🙂

A co zrobić, gdy występują zaburzenia równowagi?

Zaburzenia równowagi zauważycie Drodzy Rodzice z pewnością o wiele wcześniej. Będą o nich świadczyć liczne upadki, potknięcia, bądź wpadanie na różnego rodzaju przedmioty – od zabawek po meble. O zaburzeniach równowagi świadczyć może również obniżenie napięcia mięśniowego, nie podejmowanie aktywności fizycznej.

Gdzie udać się po pomoc?

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, osobą do której powinnyśmy udać się w pierwszej kolejności jest lekarz pediatra. On ustali dalszy plan działania. – Ciocia Ania

LaweczkaGimnastyczna12

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *